O KAMPANII

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO 2022
Szanowni Państwo,

wiemy, że już początek lata a my mocno spóźnieni, ale podajemy wyniki konkursu plastycznego w projekcie IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ. Niebawem będziemy wysyłać email do osób, których prace zostały nagrodzone a innym wszystkim przygotujemy DYPLOMY WYRÓŻNIENIA, aby mogli je Państwo wydrukować i rozdać dzieciom.

Gratulujemy zwycięzcom choć mieliśmy w swoim zespole bardzo trudne zadanie. Po weekendzie będziemy kontaktować się już z autorami zwycięskich prac. A zatem laureatami naszego konkursu są:

Kategoria A1
1. Hanna Dębicka, lat 6, Niepubliczne przedszkole „Bajeczny Zakątek” we Wszechborzu,
2. Radłowska Amelia, Przedszkole miejskie numer 6 w Mielcu, Ul. Piotra Skargi 15, 39-300 Mielec,
3. Klara Matusiak, Akademia odkrywców, Szkoła podstawowa nr 7, ul Batorego 29, 23-230 Rumia.

Kategoria B1
1. Magda Filip, Przedszkole miejskie numer 6 w Mielcu, Ul. Piotra Skargi 15, 39-300 Mielec
2. Olga Ciombor, Przedszkole Niepubliczna Kinnderland. Ul Leyka 34C, 12 – 100 Szczytno.
3. Martin Zabierek, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939r. w Trzemżalu.

Kategoria A2
1. Oliwia Petrykowska, Szkoła Podstawowa nr2 imnienia Jarosława Dąbrowskiego w Olszytnie,
2. Zofia Zaremba, Szkoła Podstawowa, Ul. Powstańców Wielkopolskich 44, 63-830 Pępowo
3. Kowalik Miłosz, SP nr 11 w Częstochowie. Ul. Festynowa 24, 42 – 280 Częstochowa,

Kategoria B2
1. Emilia Białaszewska, SP nr 3, ul Brzozowa 30, 84 – 240 Reda,
2. Marika Kobyłecka, SPnr 234, ul. Esperanto 5, 01 – 049 Warszawa,
3. Antoni Karbowski, ZSP nr 10 w Gdańsku, ul. Opolska 9, 80-395 Gdańsk.

Kategoria A3
1. Natalia Pruszkowska, SP 2 w Kutnie, ul. Staszica 6, 99-300 Kutno
2. Kaja Rydzewska, Sp nr 3 im. Feliksa Stamma 64-000 Kościan ul. Wyzwolenia,
3. Sambor Kaczmarek, Sp im F.Chopina w Brochowie

Kategoria B3
1. Filip Tomczyk, SP we Wszachowie. Wszachów 49A, 27- 552 Baćkowice
2. Antoni Waleczek ZSP5 Żory, ul. Strażacka 6, 44-240 Żory
3. Natalia Kapera, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy, 34–642 Dobra 364.

Szanowni Państwo.

zapraszamy do kolejnej – piątej – edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”, której celem jest zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie. W poprzednich edycjach kampanii wzięło udział kilka tysięcy szkół z Polski i zagranicy, których uczniowie wysłali ponad 3 miliony kartek do swoich bliskich oraz osób samotnych i potrzebujących.

Kto może wziąć udział w kampanii?

W tegorocznej edycji zapraszamy do udziału nie tylko społeczności szkolne, przedszkola, biblioteki i inne instytucje edukacji, ale także ośrodki pomocy społecznej, jednostki penitencjarne, organizacje pozarządowe oraz firmy i osoby prywatne. Sposobów włączenia się w kampanie jest wiele, będziemy prezentować je sukcesywnie na tej stronie oraz na naszym profilu na Facebooku: www.facebook.com/dbamomojzasieg.

Jak wziąć udział w kampanii?

 • Zamów i wysyłaj kartki „Idą święta”. Każdej edycji kampanii towarzyszy specjalna limitowana wersja kartek świątecznych, autorstwa wspaniałej rysowniczki Joasi Kurowskiej. Przygotowane przez nas kartki możesz zamówić dla uczniów swojej szkoły, pracowników firmy lub swojej lokalnej społeczności. Możesz je zamówić także dla swojej rodziny – pamiętaj tylko, że najmniejszy nakład to 50 sztuk  ZAMÓW MINIMUM 200 SZTUK NASZYCH KARTEK I WEŹ UDZIAŁ W KONKURSACH ODWIEDZAJĄC ZAKŁADKĘ “KONKURSY” Już niebawem znajdą się w niej określone propozycje, w których możesz wziąć udział

Aby zamówić kartki:

 1. kliknij baner „Dołącz do projektu” i wypełnij odpowiednie pola.
 2. Zakończ formalnie rejestrację i sprawdź pocztę e-mail. Tam powinien czekać na Ciebie pierwsza wiadomość e-mail.
 3. Koniecznie przed zakończeniem rejestracji zapoznaj się z tegorocznym Regulaminem zamawiania kartek). Każdego roku drukujemy milion kartek świątecznych – ich cena zawiera wyłącznie koszty produkcji (koszt 1 pakietu kartek liczącego 50 sztuk to 13 zł plus 23% vat 15,99 brutto). Do każdej wysyłki naszych kartek doliczyć należy koszty związane z przygotowaniem wysyłki i usługa pocztową.    

Zobacz tegoroczne kartki >> 

 • Przygotuj kartki samodzielnie i wyślij do swoich bliskich. Możesz przygotować także własne kartki świąteczne w ramach „Ogólnopolskiego Tygodnia Pisania Kartek Świątecznych”, który organizujemy zawsze w drugim tygodniu grudnia. Dołącz do nas na Facebooku, a poinformujemy Cię o starcie akcji odpowiednio wcześniej.
 • Pamiętaj o osobach w potrzebie. Możesz nasze kartki bądź kartki zrobione przez siebie wysłać lub zanieść do seniorów, domów dziecka, osób pozostających na święta w szpitalu, osób bezdomnych, osób przebywających w zakładach karnych i wszystkich innych, którzy mogą w święta Bożego Narodzenia czuć się samotnie.
 • Weź udział w konkursach „Idą święta”. Jeśli reprezentujesz szkołę, możesz ze swoimi uczniami wziąć udział w konkursie grupowym lub indywidualnym – szczegóły konkursów pojawią się w listopadzie w sekcji KONKURS.
 • Promuj ideę pisania kartek i dbania o relacje poprzez udostępnianie informacji o kampanii oraz spotu świątecznego, który znajdziesz m. in. w serwisie YouTube oraz na naszym facebookowym profilu.

 

Informacje dla szkół biorących udział w projekcie:

Każda szkoła, przedszkole oraz inne instytucje, które dołączą do naszego projektu otrzymają CERTYFIKAT oraz ZAŚWIADCZENIE DLA KOORDYNATORA udziału w kampanii społecznej, który w wersji elektronicznej będzie wysyłany na początku 2023 roku. Na wskazany w rejestracji adres e-mail wysłany również zostanie PLAKAT, który instytucja biorąca udział w kampanii może wydrukować i powiesić w swojej placówce. Osoby koordynujące kampanię otrzymają zaświadczenie poświadczające zaangażowanie w roli koordynatora lokalnego w kampanii społecznej.

Przed przystąpieniem do projektu zapoznaj się z nowym Regulaminem wysyłki kartek

DLACZEGO WYSYŁANIE KARTEK JEST WAŻNE:

 • Sprawiają ogromną najszczerszą radość dla odbiorcy.
 • To szansa by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, co czujemy do osób najbliższych. Wysłane kartki przywołują wspomnienia i pamięć o nadawcy, za każdym razem gdy na nie spoglądamy.
 • Napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia wi-fi - możemy tworzyć je w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich.
 • Poprzez własnoręczne skreślenie kilku słów podkreślamy wyjątkowość osób do których wysłaliśmy kartkę świąteczną.
 • Stanowią formę integracji wszystkich członków rodziny.
 • To dobra okazja, by uwolnić kreatywność i pomysłowość, poprawić bądź nabyć nowe umiejętności manualne.
 • To naprawdę łatwe i fajne.

POWODY DLA KTÓRYCH REALIZUJEMY KAMPANIĘ:

 • Pragniemy zaprosić całą Polskę do działania polegającego na wysłaniu kartek świątecznych swoim najbliższym.
 • Chcemy podkreślić wyjątkowość łączących nas więzi i osobistych relacji w świecie, w który bardzo ważna rolę odgrywają technologie informacyjno-komunikacyjne.
 • Zachęcamy, aby w okresie świąt Bożego Narodzenia w sposób świadomy odłożyć media cyfrowe.
 • Jesteśmy przekonani, że w świecie cyfrowym bardzo ważne jest kultywowanie rodzinych tradycji.
 • To doskonała okazja do aktywizacji mieszkańców miast, wsi, członków instytucji, przestrzeni miejskich, sektorów edukacji oraz sportu, zaangażowania władz.

REZULTATY JAKICH SIĘ SPODZIEWANY:

 • Polskie rodziny aktywnie wspierają ideę dzielenia się życzeniami, poprzez tradycyjne pisanie kartek świątecznych.
 • Najmłodsi są świadomi różnicy pomiędzy istotą słowa pisanego własnoręcznie, a wiadomością cyfrową – wygenerowaną często z gotowych wzorów.
 • Dzięki wyraźnemu zaangażowaniu, podtrzymana zostaje więź, nawet z najdalszymi członkami rodzin.
 • W naturalny sposób wzrasta zaangażowanie całych rodzin na rzecz świadomego bycia bliżej siebie.
 • Dominować zaczyna chęć sprawienia niespodzianki, wywołania czystej radości poprzez efekt zaskoczenia, a także kreatywność.
 • Najmłodsi zyskują umiejętność własnoręcznego napisania kartki, a nawet stworzenia jej od podstaw.
 • Dzieci poznają historię swojej rodziny.
 • Dzieci wiedzą, jaką drogę przebywa kartka świąteczna wysłana w tradycyjny sposób.
 • Dzieci poznają miejsca w Polsce i na świecie, w których mieszkają ich najbliżsi.
 • Dzieci znają adres zamieszkania swoich najbliższych.

CZY WIESZ ŻE?

 • Pojedyncza wiadomość sms ograniczona jest do 160 znaków nieprzypadkowo. Fiedhelm Hillebrand przeprowadził analizę, w której udowodnił, że jest to w znaczący sposób podyktowane przez głęboko zakorzenione ludzkie przyzwyczajenie, zgodne z tradycyjną formą podtrzymywania więzi. Cóż to za badania przeprowadził Hillebrand? Przejrzał stosy pocztówek, na których jak się okazało w większości przypadków znalazło się około 150 znaków.
 • 3 grudnia 1992 roku brytyjski inżynier Neil Papworth wysłał pierwszą w historii krótką wiadomość tekstową. SMS o treści „Merry Christmas”. Otrzymał ją dyrektor spółki Vodafone Richard Jarvis. Nie mógł jednak odesłać równie miłej wiadomości zwrotnej, ponieważ w 1992 roku komórki nie posiadały jeszcze klawiatur, a sam nadawca pierwszego sms’a wysłał wiadomość z komputera stacjonarnego.
 • Brytyjski ilustrator i malarz akademicki - John Callcott Horsley, zaprojektował pierwszą kartkę świąteczną w 1843 roku. Samą inspirację zaczerpnął od przyjaciela i urzędnika. Sir Henry Cole, zainteresowany w tym czasie rozwojem poczty, marzył aby mogła ona służyć „zwyczajnym ludziom”. Współpraca przyjaciół przyczyniła się do wydania około 50 egzemplarzy takich kartek.