Wspólne tworzenie bądź wypisywanie kartek świątecznych nie ogranicza się tylko do skreślenia bożonarodzeniowych życzeń, wypisania adresu czy naklejenia znaczka. Możesz o wiele bardziej zaangażować dziecko do całego planowanego przedsięwzięcia. Poniżej spisaliśmy kilka naszych pomysłów, które otwierają listę potencjalnego zaangażowania najmłodszych we wspólną pracę.

  • ZABAWA NR 1: ALBUM RODZINNY: Wyciągnij zdjęcia rodzinne, rozłóż je na stole i zapoznaj dziecko z członkami rodziny, w szczególności z tymi osobami, do których pisane są kartki świąteczne. Opowiedz dziecku o historii rodziny i pozwól dziecku zadawać pytania z nią związane.
  • ZABAWA NR 2: SZNURKIEM PO MAPIE: Przygotowywane kartki świąteczne mają swojego adresata, który mieszka pod konkretnym adresem. Wyciągnij mapę Polski (bądź świata w przypadku zamieszkiwania adresata poza granicami naszego kraju) i pokaż dziecku, w jakich rejonach mieszkają Wasi członkowie rodziny. Zaznacz na mapie miejscowość Waszego zamieszkania i do miejscowości, do których wysyłacie kartki przeciągnijcie sznurki. Na końcu porównajcie długość sznurków i sprawdźcie, kto z członków Waszej rodziny mieszka najbliżej Was, a kto najdalej.
  • ZABAWA NR 3: MAŁY LISTONOSZ: Nie ograniczaj się tylko do wspólnej pracy z dzieckiem, ale również pójdź z dzieckiem na pocztę i pokaż, jak w praktyce wygląda wysłanie kartki bożonarodzeniowej.
  • ZABAWA NR 4: ŚWIĄTECZNE RYMOWANIE :Ułóż wspólnie z dzieckiem treść życzeń bożonarodzeniowych. Życzenia te mogą być napisane w postacie rymowanki. Przy okazji pokaż dziecku, na czym polega rym i rymowanie.
  • ZABAWA NR 5: PRZY WIGILIJNYM STOLE: Podczas wypisywania kartek porozmawiaj o ważności świąt Bożego Narodzenia. Wymieńcie wspólnie potrawy, jakie powinny się pojawić na wigilijnym stole, poinformuj dziecko o tym, na czym polega tradycja pozostawiania jednego wolnego miejsca przy stole. Porozmawiajcie o historii narodzenia Jezusa Chrystusa
  • ZABAWA NR 6: RADOSNE OCZEKIWANIE: Zaplanujcie wspólne robienie kalendarza adwentowego, ozdób na choinkę.